Arvutigraafika

Kuidas erinevad piltide formaadid ja miks neid vaja on?

Üks ja sama pilt erinevates formaatides võib olla erineva suuruse ja kvaliteediga. Miks see nii on, milleks erinevaid formaate kasutatakse ja kuidas need erinevad – me teame artiklist.content_copy

RAW

See on töötlemata pildifail ilma kompressioonita. Saate RAW-faile, tehes pilte digitaalses peegelfotokas. Sel põhjusel on sellised failid tohutud – igaüks neist võib kergesti võtta 25 MB. See sobib fotode redigeerimiseks, kuid mitte nende salvestamiseks, seega on olemas piltide tihendamine.

JPEG

Kõige levinum JPEG (või JPG) pildiformaat on Joint Photographic Experts Groupi standard ja seda kasutatakse sageli fotode ja tekstipiltide avaldamiseks internetis. Formaat toetab 24 bitti piksli kohta, 8 rohelise, sinise ja punase jaoks, mis muudab selle “truecolor” formaadi, mis võib kuvada rohkem kui 16 000 000 värvi .JPEG suudab luua kõrge kvaliteediga pilte, kuid see on ikkagi kadudega tihendusformaat. Sellepärast näete sageli JPEG-formaadis pildi eksportimisel võimalusi “madal”, “keskmine” ja “kõrgem”. Iga parameeter vähendab tihendusastet ja tõstab foto kvaliteeti. Siin on foto JPEG-vormingutes, mis on kõrge, keskmise ja madala kvaliteediga, vastavate mõõtmetega.

GIF

Graphics Interchange Format (GIF) lubab 8 bitti piksli kohta, kolm punast ja rohelist ning kaks sinist. Seetõttu on GIF-faile saadaval 256 värvitooni, kuigi on võimalik saada ka rohkem, kasutades mitut värviplokki erinevate 256-värviliste paletitega. Kadudeta tihendamisel saavad GIF-failid korduval tihendamisel oma piiratud värvipalette suurepäraselt taasesitada.

PNG

GIF- i asendamiseks mõeldud Portable Network Graphics failitüüp on järjekordne kadudeta pakkimisformaat. See sisaldab oluliselt rohkem teavet kui tema eelkäija: 24 või 32 bitti piksli kohta. 24-bitine versioon sisaldab RGB infot ja 32-bitine kasutab RGBA värviruumi. “A” tähendab RGBA-s “alfat”, mis tagab pildi läbipaistvuse erinevad tasemed (rakuline taust, nagu alloleval joonisel, viitab tavaliselt läbipaistvusele).

TIFF

The Tagged Image File Format изначально разрабатывался для сканеров и становился всё более сложным по мере того, как сканеры переходили от чёрно-белого к полутоновому и до полноцветного изображения. Теперь это широко используемый полноцветный тип файла. TIFF-файлы могут быть сохранены в сжатом или несжатом виде, а используемое сжатие может быть с потерями или без. В большинстве случаев будет использоваться сжатие без потерь, хотя, если размер важен, можно пожертвовать качеством.
Поскольку TIFF технически является обёрткой или контейнером файла, он может сохранять изображения с различными битами на пиксель, предоставляя вам возможность иметь очень большое количество цветов, как это было бы с JPEG или PNG.

BMP

See on vana formaat, mida enam nii tihti ei kasutata. Selle formaadi kuvamisega seotud probleemide tõttu kasutatakse brauserites BMP ekraanipilti allolevas kõrgekvaliteetses JPEG-s, et saaksite näha, kuidas see välja näeb. BMP (bitmap) on eelkõige Windowsi formaat ja seda toetab Microsoft. Nagu TIFF, võib see salvestada suvalise arvu bitte piksli kohta kuni 64, mis tähendab, et see sisaldab palju teavet pildi kohta. See formaat võib sisaldada läbipaistvuse andmeid, kuid mõned Microsofti rakendused ei võimalda neid lugeda.

Millist pildivormingut on parem kasutada?

Kasutatud kirjandus:

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjD167e4qP7AhWB-aQKHRoVBUgQFnoECBYQAQ&url=http%3A%2F%2Fwww.cs.tlu.ee%2F~rinde%2Fmm_materjal%2Fpdf%2Fmm_graafika.pdf&usg=AOvVaw31fgEe5z4xtcBBC87dqO8w
https://workkalinkina.wordpress.com/2022/11/16/arvutigraafika/

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *